Unie

Tiskové zprávy 2021


SVÁTKY S ČESKOU ZELENINOU

16. 12 .2021

Zelinářská unie Čech a Moravy z.s. (ZUČM) děkuje všem, kteří upřednostňují české potraviny, a zvláště českou zeleninu. Poznáte ji podle ochranné známky Kontrolovaná zelenina z IPZ. Přejeme všem zákazníkům i pěstitelům vše dobré, hodně zdraví a plno vitamínů.

 

ZELINÁŘSKÁ POLNÍ SEZÓNA SE BLÍŽÍ KE KONCI

19. 11. 2021

Zelinářská sezona vrcholí, z polí do skladů míří poslední podzimní polní zelenina. Letošní úroda zeleniny je dobrá, hospodářský výsledek zelinářů ale ohrožují nízké ceny, za které svou zeleninu letos  prodávali a prodávají. Ve skladech je naskladněna skoro všechna sklizená kořenová, cibulová a košťálová zelenina, určená pro zimní zásobování trhu. Nabídku skladované zeleniny bude v zimních měsících doplňovat produkce rajčat a okurek z krytých ploch. Většina tuzemské zeleniny pak pochází ze šetrného systému pěstování – integrované produkce zeleniny (IPZ)..

 

ČESKÁ ZELENINA NA PODZIMNÍ ETAPĚ FLORA OLOMOUC - HORTIKOMPLEX

6. 10. 2021

Zelinářská unie Čech a Moravy z.s. (ZUČM) oslaví Rok ovoce a zeleniny i na podzimní etapě 26. ročníku výstavy Flora – HORTIKOMPLEX v Olomouci. Na výstavě se v rámci společné expozice, zaštítěné ZUČM, představí na 35 nebo jen pěstitelů zeleniny z celé republiky. ZUČM soutěže o nejlepší výpěstky v jednotlivých skupinách zelenin a soutěž o nejlepší expozici. A tematicky zasoutěžit si budou moct na místě i nejmenší návštěvníci. Podzimní Flora – HORTIKOMPLEX se letos uskuteční již po 26.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA AK ČR, ZROZENO V EU A ZUČM: LETOŠNÍ SKLIZEŇ TUZEMSKÉ ZELENINY JE V PLNÉM PROUDU

12. 8. 2021

Letní měsíce znamenají pro pěstitele jediné – sklizeň. I přes počáteční obavy z neobvyklého průběhu počasí je aktuálně zeleniny dostatek. Rozhodující pro zdárné dokončení sezóny bude druhá polovina léta a podzim. Dobrou zprávou je, se že rozrůstá počet pěstitelů zeleniny v rámci Integrované produkci zeleniny (IPZ). Pro čerstvou zeleninu je ideální zamířit přímo za pěstiteli, najít je můžete na Mapě pěstitelů ZUČM.

 

ZELÍ ROKU 2021

9. 9.  2021

Zelinářská unie Čech a Moravy z.s. (ZUČM) ve spolupráci s Výstavištěm ZAHRADA ČECH  vyhlásila letos již 13. ročník soutěže profesionálních výrobců kysaného zelí „ZELÍ ROKU“. V prvním kole, které proběhne při zahájení výstavy Zahrada Čech, v pátek 10. 9. 2021, se utká 14 soutěžních vzorků. Pět vybraných postoupí do finálového kola, které se uskuteční v pondělí 13. 9. 2021 na pódiu Zahrady Čech. Vyhlášení výsledků bude také součástí pondělního programu výstavy.

 

ČESKÁ ZELENINA MÁ SVOU ZNAČKU

21. 7. 2021

Zelinářská sezona je v plném proudu, sklízejí se všechny tuzemské druhy. Česká zelenina je v tomto období k dostání na všech možných prodejních místech. Jak ale poznat je to skutečně ta pravá nefalšovaná česká produkce? Čeští zelináři používají při pěstování unikátní pěstební systém zajišťující spotřebiteli cenově dostupnou zeleninu špičkové kvality. Při dodržení podmínek označí své výpěstky ochrannou známkou „KONTROLOVANÁ ZELENINA Z IPZ“. Tato známka na českých pultech pomáhá jednoznačně identifikovat zeleninu tuzemského původu i výjimečné kvality. 

ZELINÁŘSKÁ UNIE ČECH A MORAVY SPOUPRACUJE S ÚSTAVEM ZEMĚDELSKÉ EKONOMIKY A INFORMACÍ

28. 6. 2021

Zelinářská unie Čech a Moravy z. s.  – ZUČM podepsala s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací - ÚZEI memorandum o spolupráci. Obě strany mohou díky tomu těsněji sdílet informace ze zelinářského – zemědělského sektoru. Cílem spolupráce je především propagace a osvěta oboru produkce české zeleniny.

ČESKÁ ZELENINA NA MAPĚ

17.6. 2021

Zelinářská unie Čech a Moravy z. s.   – ZUČM spustila mapu pěstitelů a členů na svém webu. Mapa pěstitelů může pomoci zákazníkům, kteří chtějí nakupovat čerstvou zeleninu přímo u pěstitele – jednoduše si na stránkách ZUČM na mapě najdou pěstitele, který je v jejich dosahu. ZUČM tak pomáhá spojit přímou cestou producenta a konzumenta zeleniny. 

ČESKÁ ZELENINA JE DOBRÁ VOLBA

20. 5. 2021

Sklizeň české zeleniny nabírá na obrátkách. S postupujícím jarem na trzích a pultech obchodů přibývá stále více druhů zeleniny, která ke spotřebitelům neputovala z dáli, ale pochází od našich lokálních pěstitelů. Saláty, ředkvičky, kedlubny, lahůdková cibulka, řezané bylinky, rajčata, okurky a postupně další zeleninové druhy jsou tak opravdu čerstvé, dopravené na trh pouze pár hodin po sklizni a přitom nezatížené uhlíkovou stopou dlouhé dopravy.

PRVNÍ LETOŠNÍ ČESKÁ ZELENINA MÍŘÍ Z POLÍ K ZÁKAZNÍKŮM

19. 4. 2021

V tomto týdnu začíná sklizeň první tuzemské polní zeleniny. Lahůdková cibulka, pažitka, ředkvičky  a chřest sklizené v tomto týdnu pomyslně odstartují letošní zelinářskou sezónu. V dalších týdnech se budou přidávat další druhy, například kedlubny, špenát, saláty a další.   Z polí zamíří čerstvá zelenina nejkratší cestou k zákazníkům. 

ZUČM NEZAHÁLÍ ANI V DOBĚ KORONAVIRU

3. 3. 2021

Přestože současná doba pandemie ochromila všechny z nás, Zelinářská unie Čech a Moravy z.s. nezahálí.  Aktivně přistoupila k pravidelnému semináři pro všechny zelináře a během posledních měsíců zajistila překlopení tradiční osobní formy do online prostředí. Připravila prezentace a videa, na kterých je k dispozici řada zajímavých témat.

Přidejte se k nám

Proč se stát členem Zelinářské unie Čech a Moravy? Posláním Zelinářské unie Čech a Moravy je hájit zájmy zelinářů, propagovat a podporovat zelinářství v Čechách a na Moravě a kladně působit na stravovací návyky konzumentů s cílem zvyšování spotřeby zdravé, chutné a kvalitní zeleniny vypěstované pěstiteli v České republice.

Blog