Zelinářské dny 2025
ZELINÁŘSKÉ DNY 2025
ODBORNÁ KONFERENCE POD ZÁŠTITOU MINISTRA ZEMĚDĚLSTVÍ MARKA VÝBORNÉHO A REKTORA ČZU PETRA SKLENIČKY
27. - 28. 1. 2025, HOTEL JEZERKA
Odborný seminář pro pěstitele zeleniny s cílem zvyšování úrovně znalostí odborných pracovníků a pěstitelů zeleniny, propagace a osvojování zásad správných pěstitelských postupů, přizpůsobení se novým odbytovým trendům a posílení konkurenceschopnosti domácí produkce zeleniny.
Pozvánka ke stažení zde
Záznam úvodu Zelinářských dnů 2025 naleznete zde
Děkujeme Profi Press s.r.o. a TV ZEMĚDĚLEC
Záznam úvodní moderované diskuze naleznete zde
Moderovala Monika Nebeská, diskutovali Veronika Vrecionová, předsedkyně Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu, Marek Výborný, ministr zemědělství, Dana Večeřová, prezidentka PK ČR, Martin Ludvík, vícenprezident AKČR a Tomáš Pilař, zástupce pěstitelů
Děkujeme Profi Press s.r.o. a TV ZEMĚDĚLEC
Síla zdraví z našich polí - Zelinářské dny 2025 - krátké shrnutí
Ke stažení zde
Ve dnech 27. a 28. ledna 2025 se v hotelu Jezerka v Seči konal další ročník Zelinářských dnů, tradičního setkání pěstitelů zeleniny, agronomů, obchodníků i odborné veřejnosti. Akci pořádala Zelinářská unie Čech a Moravy z.s. (ZUČM). Konference proběhla pod záštitou ministra zemědělství Mgr. Marka Výborného a rektora České zemědělské univerzity v Praze prof. Ing. Petra Skleničky, Ph.D.
Letošní ročník nesl motto "Síla zdraví z našich polí", jako odraz významu každodenní práce tuzemských pěstitelů zeleniny pro českého spotřebitele, jako odraz aktuální situace a budoucnosti sektoru zelinářství.
Zelinářské dny nejsou jen konferencí, ale především tradičním místem setkání pěstitelů, zástupců státní správy a kontrolních úřadů, dodavatelů služeb do sektoru, zástupců výzkumných organizací a odborného školství. Mezi hosty Zelinářských dnů 2025 byli zástupci vedení i odborných úseků Ministerstva zemědělství a Státního zemědělského informačního fondu, Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, dále zástupci České akademie zemědělských věd, Mendelovy univerzity v Brně, České zemědělské univerzity v Praze a středních zahradnických škol. Své zastoupení mezi hosty i účastníky konference měli i vědecké instituce - Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i., Ústav zemědělské ekonomiky a informací, VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. a partnerské odborné svazy a unie zemědělského sektoru. Na konferenci letos zavítalo celkem 330 účastníků, z toho více než 90 pěstitelských farem a téměř 50 prezentujících společností.
Zahájení konference předcházelo blahopřání emeritnímu předsedovi ZUČM panu Ing. Jaroslavu Zemanovi k významnému životnímu jubileu. Ing. Jaroslav Zeman, zakládající člen a první předseda ZUČM (1991–2019), patří mezi nejvýraznější osobnosti zahradnického sektoru a zelinářství po roce 1989, je velkým propagátorem a zastáncem českého zelinářství. Je vzorem pro mnohé pěstitele, sám pěstuje zeleninu už více než půl století, dlouhodobě je spojen se společností AGROKOMPLEX OHŘE a.s. v Bohušovicích nad Ohří.
AKTUÁLNÍ VÝZVY ČESKÉHO ZELINÁŘSTVÍ
V úvodním projevu předsedkyně ZUČM Monika Nebeská shrnula nejvýraznější události loňského roku a upozornila na hlavní výzvy, kterým pěstitelé zeleniny musí čelit. Mezi klíčová témata patří podmínky sezónního zaměstnávání, nedostatek pracovníků, komplikovaná administrativa a byrokratická zátěž, nerovné postavení pěstitelů při vyjednávání o férové ceně, dopady změn klimatu. "Dnes už nejde jen o to, jak produkci zvýšit, ale o udržení a zvýšení kvality, která odpovídá požadavkům trhu a současně minimalizuje dopady na krajinu a přírodní zdroje," uvedla Monika Nebeská. "Musíme hledat nové technologie, způsoby ochrany rostlin a především efektivnější metody zpracování a distribuce." Další řečníci navázali na téma konkurenceschopnosti a zdůraznili nutnost cílené podpory českého zelinářství v rámci implementace Společné zemědělské politiky EU v ČR. Jako klíčové označili mj. i krátké dodavatelské řetězce a podporu domácích pěstitelů prostřednictvím systémových opatření.
Prezentaci Moniky Nebeské v elektronické podobě naleznete zde, záznam zde.
EVROPSKÁ POLITIKA A BUDOUCNOST ODVĚTVÍ
Jedním z vrcholů programu byla panelová diskuze zaměřená na budoucnost českého zelinářství v kontextu evropské i české zemědělské politiky a strategie. Diskuzi moderovala Monika Nebeská, předsedkyně ZUČM, dále diskutovali:
- Mgr. Marek Výborný, ministr zemědělství,
- Ing. Veronika Vrecionová, předsedkyně Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu,
- Ing. Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR,
- Ing. Martin Ludvík, viceprezident Agrární komory ČR,
- Ing. Tomáš Pilař, pěstitel a předseda představenstva odbytové organizace Jihomoravská zelenina.
Nosnými tématy diskuze byly podmínky pro práci tuzemských pěstitelů a jejich postavení na trhu, diskutující hledali řešení mj. pro narůstající byrokratickou zátěž, nedostatek nástrojů na řešení problematiky zdraví rostlin, budoucnost ekologických standardů v souvislosti s uhlíkovým managementem apod., přístup ke spravedlivým cenám. "Evropské směrnice se neustále zpřísňují, a my se musíme adaptovat," konstatoval Ing. Tomáš Pilař. "Potřebujeme cílenou konkrétní pomoc, která umožní našim pěstitelům obstát v konkurenci s dovozem."
Záznam úvodní diskuze naleznete zde.
ODBORNÉ PŘEDNÁŠKY: OD FYTOPATOLOGIE PO KYBERNETICKOU BEZPEČNOST
Zelinářské dny nejsou jen o politice, ale i o odborných znalostech a praktických řešeních. V rámci prvního bloku přednášek s názvem "Síla pro pěstitele" se odborníci z Ministerstva zemědělství věnovali podmínkám přímých plateb, podmíněnosti a agroenvironmentálních opatřením. Fytosanitární oblast a novinky v ní představil Ing. Michal Hnízdil, ředitel Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Prezentace společností Generali Česká pojišťovna a.s. a divize RENOMIA AGRO při RENOMIA, a. s., se zaměřily především na možnosti pojištění zemědělské produkce.
Svá řešení otázky zdraví rostlin a moderní přístupy k biologické ochraně rostlin představili zástupci MONAS Technology s.r.o. a BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o., partneři letošních zelinářských dnů. O kampani PŮL TALÍŘE na podporu zdravého a udržitelného stravování a prvním roku její realizace informovala Monika Zábojníková z Farmy Bezdínek s.r.o., člena ZUČM.
Druhý blok "Síla zdraví našich polí" nabídl nejen informace o výzkumu a inovacích v oblasti zelinářství, ale také o nových povinnostech v nečekaných oblastech.
Se zkušenostmi přímo z polí pěstitelů vystoupili zástupci monitorovacího a fytopatologického zelinářského týmu při Národním centru zemědělského a potravinářského výzkumu v.v.i. a při České zemědělské univerzitě v Praze. Potvrdili, že dodržování principů integrované ochrany rostlin a cílená opatření jsou klíčem k udržení kvality produkce. Další důležité informace z oblasti zdraví rostlin přednesla Ing. Kateřina Bagarová, Ph.D. z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, která mj. upozornila i na to, jak je důležité, aby právě v oblasti ochrany zdraví rostlin praxe s ústavem a státní správou spolupracovala. Dalším zajímavým a často zmiňovaným tématem byly dopady klimatických změn na zelinářský sektor, o kterých hovořila Mgr. Monika Hlavsová z týmu INTERSUCHO.
Za zajímavý moment programu lze považovat příspěvek Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který se věnoval významu digitální bezpečnosti v zemědělství a novým povinnostem pro její zajištění.
Prezentace z konference v elektronické podobě naleznete zde.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO PĚSTITELE
Technologické inovace jsou pro budoucnost zelinářství zásadní. Firmy ClerFarm a ASA Lift představily nová řešení závlah a technologií a nejnovější stroje pro mechanickou sklizeň a efektivnější zpracování produkce. Představená řešení ukázala, že digitalizace a automatizace mohou pomoci nejen snížit náklady, ale také řešit nedostatek pracovní síly. Moderní technologie pěstitelům umožňují být udržitelnější a současně konkurenceschopnější.
Prezentace firem, které se Zelinářských dnů zúčastnili v sekci B2B, jsou součástí virtuální sekce „Pro zelinářskou praxi“ na webových stránkách konference.
ZÁVĚR: BUDOUCNOST A SMĚR ČESKÉHO ZELINÁŘSTVÍ
Zelinářské dny 2025 ukázaly, že odvětví čelí mnoha výzvám, ale zároveň disponuje možnostmi, jak se s nimi vypořádat. Klíčové bude propojit výzkum, praxi a politiku tak, aby čeští pěstitelé mohli i nadále produkovat kvalitní a zdravou zeleninu a udržet si konkurenceschopnost na trhu.
FOTOGALERIE


Hlavní partneři akce:
Partneři akce: