Články

Tisková zpráva ZUČM: Začíná sezóna raných brambor, sklizeň zeleniny je v plném proudu

10.06.2022 | Unie


začíná sezona raných brambor, SKLIZEŇ zeleniny je v plném proudu

Tisková zpráva ZUČM, 10.6. 2022

 

V minulém týdnu se začaly ve středních Čechách sklízet první rané brambory, tento týden byla oficiálně a slavnostně, za přítomnosti médií a zástupce ministerstva zemědělství, zahájena sezóna jejich sklizně.  Mnozí pěstitelé raných brambor patří současně mezi pěstitele zeleniny – pěstování raných brambor a zeleniny je svými specifiky obdobně náročné. Zeleninových druhů je pak u českých pěstitelů ve sklizni široké spektrum druhů, ovšem ceny určuje evropský trh.  Zelináři mají obavy z rostoucích nákladů na pěstování.

 

Včera v poledne byla slavnostně zahájena sklizeň raných brambor, jejichž pěstování se z tradiční Vysočiny přestěhovalo do zelinářských oblastí, většinou do polabí. Slavnostního zahájení jejich sklizně, spojeného s tiskovou konferencí Zelinářské unie Čech a Moravy z. s. (ZUČM)  a Českého bramborářského svazu, z. s. v podniku Předměřická a.s. se zúčastnil i náměstek ministra zemědělství Ing. Petr Jílek. První rané brambory se začaly sklízet již minulý týden, zelenina se aktuálně sklízí již ve velmi širokém druhovém spektru.

 

Dle prvních odhadů ZUČM jsou plochy pěstované zeleniny srovnatelné s loňským rokem. „U našich pěstitelů jsme již ale zaznamenali omezování produkce či dokonce ukončení činnosti. Letošní rok tak bude pro mnohé zlomovým – od loňského podzimu zdražila elektrická energie a pohonné hmoty několikanásobně, podražila také hnojiva (až od 300 %) a další vstupy. Zvedá se také cena práce. A té je v zelinařině potřeba hodně“ upozorňuje Petr Hanka, předseda ZUČM.  Pěstitelům se bohužel tento růst nákladů nedaří promítnout do cen, za kterou svou zeleninu uplatní na trhu. Pomoc státu z krizového balíčku, na rozdíl od brambor, pro pěstitele zeleniny nepřijde – stát by ale zelinářům mohl pomoci férovějšími a srovnatelnými podmínkami pro podnikání, jaké mají jejich kolegové v okolních zemích EU.

 

Pomoci by mohly také obchodní řetězce, nadnárodní společnosti, podporou naší lokální produkce – ceny, za kterou naši zeleninu prodávají jsou často dvakrát vyšší než ta, za kterou ji od našich pěstitelů nakoupí (dle dat ČSÚ se CZV – ceny zemědělských výrobců, farmářské ceny se pohybují u zeleniny často až o 50 % níže než spotřebitelské ceny). Je zde tak prostor, aby cena byla férovější – vůči pěstitelům, řetězcům, spotřebitelům – i vůči státu.

 

Galerie
Galerie
Galerie
Galerie

 

 

Kontakt pro média:

Zuzana Přibylová, tajemnice ZUČM 
tel. 734 506 612; e-mail: pribylova@zelinarska-unie.cz

Přidejte se k nám

Proč se stát členem Zelinářské unie Čech a Moravy? Posláním Zelinářské unie Čech a Moravy je hájit zájmy zelinářů, propagovat a podporovat zelinářství v Čechách a na Moravě a kladně působit na stravovací návyky konzumentů s cílem zvyšování spotřeby zdravé, chutné a kvalitní zeleniny vypěstované pěstiteli v České republice.

Blog