Články

Česká zelinářská sezóna 2022 - aktuálně z našich polí, skleníků a skladů

19.05.2022 | Unie


Aktuální informace z českých skladů, polí a skleníků ze zeleninou


Květen 2022

20. týden

Na polích: I v tomto týdnu pokračuje teplé počasí, stále je sucho, i když se v první polovině týdne prohnaly napříč celým územím srážky.  Zelenině se daří především díky závlahám, dobrému vývoji napomáhá i příznivý rozdíl mezi nočními a denními teplotami.

 

Ve sklenících: Produkce okurek a rajčat z českých a moravských skleníků je dostupná ve farmářských prodejnách i obchodní síti. Postupně se rozšiřuje spektrum různých odrůd rajčat - od malých "cherry" odrůd po "masité" velkoplodé odrůdy. Dozrávají také první jahody pěstované ve fóliových krytech našich členů.

 

Sklizeň: Pokračuje sklizeň ředkviček, svazkové cibulky, chřestu, řezaných bylinek. Sklízí se také křupavé kedlubny, rukola, pažitka a špenát. V nabídce se objevuje více druhů salátů – hlávkový, ledový, římský, "Crispy".  Menší zahradníci sklízí také rebarboru. Od příštího týdne očekáváme zahájení sklizně první svazkové mrkve, hrášku, cibule zeleňačky, a také rané košťálové zeleniny - květáku, kapusty, zelí. Těšíme se!

 

Ve skladech: Téměř veškerá zelenina z loňské sklizně je již vyprodána až na poslední zásoby celeru, cibule a zelí.

 

 

19. týden

Na polích: Druhý květnový týden přinesl letní teploty, na celém uzemí ČR chybí srážky. Zelináři hojně zavlažují, především nově založené porosty. Stále se také postupně vysazují se také zeleninové druhy pěstované ze sadby - sázejí se postupně saláty, zelí, celer a ostatní druhy. 

 

Ve sklenících: Produkce okurek a rajčat z českých a moravských skleníků je dostupná ve farmářských prodejnách i obchodní síti.

 

Sklizeň: Pokračuje sklizeň ředkviček, svazkové cibulky, chřestu, začínají se sklízet kedlubny a postupně všechny druhy salátů.  

 

Ve skladech: Se krátí poslední zbytky české mrkve, cibule, zelí, celeru, salátové řepy i brambor. 

 

 

18. týden

Na polích: Častější deště svědčí vzcházení výsevů, především košťálovin, srážek ale není na celém území dostatek - například na Hradecku je sucho. Zelináři proto musí výsevy zavlažovat, aby dobře vzcházely. Vysazují se také zeleninové druhy pěstované ze sadby - sázejí se postupně saláty, zelí, celer a ostatní druhy. Vysazují se také rajčata, papriky a další plodové druhy do foliovníků měnších pěstitelů.

 

Ve sklenících: Produkce okurek a rajčat z českých a moravských skleníků je dostupná ve farmářských prodejnách i obchodní síti.

 

Sklizeň: Pokračuje sklizeň ředkviček, svazkové cibulky, chřestu.  Od 19. týdne předpokládáme (a všichni se těšíme) na zahájení sklizně kedluben, v některých oblastech očekáváme také první sklizně salátů a naťových druhů. Již třetím týdnem pokračuje sklizeň špenátu na průmyslové zpracování (do mrazíren).

 

Ve skladech: Jsou ještě dostupné poslední zásoby české mrkve, cibule, zelí, celeru, salátové řepy i brambor. Bohužel nabídka na pultech obchodů a marketů je v této době ovlivněna masivním dovozem výprodeje těchto druhů  ze zahraničí - proto naši zeleninu z loňské sklizně najdete spíše přímo u pěstitelů.  Kde - to můžete zjistit na mapě našich pěstitelů zeleniny.

 

Za fotografie děkujeme: Iva Budínová, Čerstvě utrženo

Galerie
Galerie
Galerie
Galerie

 

Duben 2022

Na polích: Pod nakrytím i v holých řádcích se to začíná zelenat. Počasí přináší vysušující vítr, nízké teploty a málo srážek a noční mrazíky.  Výsevy a mladé porosty se musí zavlažovat.

Sklizeň: Od 14. týdne se klízí svazková cibulka, řezané bylinky jako pažitka, máta. V 15. týdnu byla zahájena sklizeň ředkviček, v 16. pak chřestu a listového špenátu pro zpracování.

Skleníky: Ve sklenících s celoročním provozem se sklízí průběžně rajčátka, ve sklenících bez přisvětlování začíná sklizeň rajčátek např. oblíbených odrůd Nelinka a Strabena. V  posledním dubnovém týdnu se rozjela ve sklenícíh ve Velkých Němčicích  i okurková sezóna. 

Ve skladech:  Pomalu se krátí krátí zásoby české cibule, petržele, mrkve, zelí a celeru a červené řepy a pórku.

Galerie
Galerie
Galerie
Galerie

 


Březen 2022

Na polích: Vyseto, rané brambory v zemi, porosty jsou většinou nakryté - nakrývání chrání rostliny před chladem, zabraňuje nadměrnému odparu vody, ale také funguje jako bariéra pro škodlivé organizmy.

Ve sklenících: Zakládají se nové porosty rajčat a okurek ve sklenících, které nemají celoroční provoz. Ve sklenících s celoročním provozem se sklízí průběžně - rajčata a okurky.

Sklizeň: Ve 13. týdnu začíná v Polabí sklizeň jarní svazkové cibulky a pomalu se "dopékají" první ředkvičky, ty ale ještě pár dnů v zemi potřebují. Ve sklenících s celoročním provozem se sklízí průběžně rajčata a okurky.

Ve skladech: Ještě stále je ve skladech dostatek české cibule, kořenové zeleniny, zelí, pórku.

Galerie
Galerie
Galerie
Galerie

 

Přidejte se k nám

Proč se stát členem Zelinářské unie Čech a Moravy? Posláním Zelinářské unie Čech a Moravy je hájit zájmy zelinářů, propagovat a podporovat zelinářství v Čechách a na Moravě a kladně působit na stravovací návyky konzumentů s cílem zvyšování spotřeby zdravé, chutné a kvalitní zeleniny vypěstované pěstiteli v České republice.

Blog